Czy warto zatrudniać „swojego” kierownika budowy?

Powszechną praktyka jest budowanie swojego wymarzonego domu za pomocą wykonawców robót budowlanych. Budowy prowadzone tzw. metodą „gospodarczą” odchodzą powoli do lamusa. Wykonawcy często oferują „swojego” kierownika budowy, sugerując, że w ten sposób inwestor zaoszczędzi. Czy rzeczywiście można i warto oszczędzać na kierowniku budowy?

Z naszych doświadczeń wynika, że to rozwiązanie często prowadzi do poważnych problemów. W przeszłości wielokrotnie wzywani byliśmy do ratowania sytuacji, w których wykonawcy prowadzili roboty „pod nadzorem” swojego kierownika budowy i z tych doświadczeń wynikają następujące wnioski: – kierownik budowy nie pojawia się na budowie, – roboty (w tym KONSTRUKCYJNE) prowadzone są w sposób niezgodny z projektem, co może doprowadzić do katastrofy budowlanej, a najlepszym wypadku do powstawania uciążliwych rys, – wykonawcy starają się realizować roboty jak najniższym nakładem sił, rezygnując z części robót, – kierownik budowy zatrudniony przez wykonawcę, będzie zawsze pilnował interesów wykonawcy, które nie koniecznie są zbieżne z Waszymi. Zatrudnienie swojego kierownika budowy pozwala na: – NIEZALEŻNĄ ocenę jakości robót i zgodności z projektem, – przerzucenie ciężaru prowadzenie trudnych rozmów z wykonawcami na kierownika budowy, który będzie Was reprezentował. Wasz kierownik budowy będzie pilnował WASZYCH interesów! ACON zaprasza do skorzystania z usług niezależnego kierownika budowy oraz inspektora nadzoru inwestorskiego z wieloletnim doświadczeniem. Obszar naszego działania dobieramy tak, aby być do Państwa dyspozycji na każde wezwanie. Prowadzimy również konsultacje telefoniczne. Szczegóły oferty dostępne na stronie: http://www.acon-pphu.pl/

Dylatacje w budynkach

Dylatacja, czyli zaprojektowany i zrealizowany zgodnie z projektem podział obiektu budowlanego na niezależne od siebie ustroje konstrukcyjne to niezwykle ważny aspekt budownictwa. O tym jak istotna jest dylatacja świadczyć mogą obserwowane dość powszechnie przykłady braku jej uwzględnienia np. w starych budynkach użyteczności publicznej. Budynek bez dylatacji „zdylatuje się” sam, tyle że w miejscu, w którym będzie ustrojowi konstrukcyjnemu „najwygodniej”. Pamiętać należy o zapewnieniu kontynuacji dylatacji od fundamentów do pokrycia dachowego.

W jaki sposób przejawia się brak właściwej dylatacji? Powstają rysy, pęknięcia i inne uszkodzenia elementów konstrukcyjnych.

Warto aby to konstruktor decydował o miejscu i sposobie dylatowania obiektu budowlanego. Życie pokazuje jednak, że samo zaprojektowanie nie jest wystarczające. Kardynalnym błędem wykonawczym jest nieuwzględnienie zaprojektowanej dylatacji obiektu na etapie realizacji robót, czego skutkiem mogą być poważne uszkodzenia konstrukcji budynku, doprowadzające do stanu przedawaryjnego.

Sytuacje takie potwierdzają konieczność zapewnienia realnego nadzoru osób posiadających niezbędne uprawnienia budowlane na etapie wykonawstwa robót budowlanych. Rezygnując z właściwego nadzoru na etapie realizacji robót, możemy być pewni problemów z obiektem budowlanym na etapie jego użytkowania.

Ku przestrodze: przykład rys powstałych na skutek braku właściwej dylatacji obiektu. W ścianie wykonanej w technologii Ytong stwierdzono rozwarcie rys na poziomie 36 mm!

Zanim kupisz dom

Inwestując kilkaset tysięcy złotych w nieruchomość, warto skorzystać z eksperckiej porady, która pozwoli ograniczyć ryzyka związane z zakupem budynku o nierozpoznanym stanie technicznym.

Proponujemy pomoc polegającą na weryfikacji stanu technicznego budynku mieszkalnego, przed podjęciem przez Państwa ostatecznej decyzji. Rzeczoznawca budowlany przeprowadzi oględziny budynku, oceni jego konstrukcję. W przypadku budynków po remoncie, dokonamy oceny jakości robót wykończeniowych. Działania te pozwolą na określenie ewentualnych ryzyk związanych z przyszłym użytkowaniem budynku.

Jako rezultat usługi otrzymują Państwo pisemną informację na temat stanu technicznego budynku, sporządzoną przez rzeczoznawcę budowlanego.

Usługę realizujemy z zastosowaniem profesjonalnych narzędzi, a w przypadku konieczności weryfikacji miejsc trudno dostępnych, wykorzystujemy drony UAV.

Zrzut ekranu 2020-08-9 o 12.50.36

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij